Nya rutiner för att lämna asbest - det här behöver du veta

Publicerad 26 juni 2025
Från den 1 juli 2025 skärps reglerna för hur asbesthaltigt avfall får transporteras och lossas – till exempel eternit, isolering eller kakelfix som innehåller asbest. För att vi ska kunna ta emot det på ett säkert sätt behöver vi göra några justeringar i våra rutiner.

Tills vidare tar enbart Gryta avfallsanläggning i Västerås emot asbest. Vi tar bara emot asbest som är ordentligt inplastad och förpackad.  Det handlar om att skydda både våra medarbetare och dig som kund. 

Så här funkar det just nu:

  • Vi tar emot väl inplastad och deklarerad asbest på Gryta avfallsanläggning i Västerås
  • Asbesten ska vara förpackad så att den klarar att lastas av på deponin
  • Du behöver fylla i en avfallsdeklaration som vi registrerar
  • Efter att du fått svar från oss att deklarationen blivit registrerad  kan du beställa ett transportdokument för att lämna avfallet hos oss 

Om avfallet inte är rätt förpackat kan vi tyvärr inte ta emot det. Asbesten måste vara förpackad i tjockare plast, så att punktering inte kan ske (minst 0,2 mm tjock, exempelvis byggplast).

Behöver du hjälp eller har frågor? Hör av dig till vårt kundcenter på 021-39 35 00, så hjälper vi dig! 

Vanliga exempel på asbesthaltigt avfall:

  • Fönsterbänkar, balkonglådor och takplattor i eternit 
  • Kakel och klinker med fog eller fix som innehåller asbest 
  • Isolering, särskilt runt rörböjar
  • Plastmattor med asbest eller asbesthaltigt lim

Privatpersoner

Privatpersoner får fortfarande lämna en mindre mängd  – motsvarande en soppåse (max 30 liter) – utan deklaration eller transportdokument på Gryta avfallsanläggning. Avfallet ska då vara väl inplastat och märkt med asbest.

 

Mer information

Asbest räknas som farligt avfall. Läs mer om deklaration och transport av farligt avfall här
Farligt avfall – Företag – Vafabmiljö

Tack för att du visar hänsyn och hjälper oss att göra det säkert för alla! 

Favorit ikon VafabMiljö
Vafabmiljö
Kommunalförbund