Hämtning av fosforfilter

Enligt gällande föreskrifter ska fosforfiltret bytas enligt leverantörens anvisningar, dock inom fem år såvida du inte har fått ett förlängt hämtningsintervall från Miljö och hälsa i din kommun. Tjänsten gäller endast borttransport och omhändertagande av fosforfilter, ej byte eller nytt filtermaterial. Det är fastighetsägarens ansvar att i förväg anmäla filterbytet till Vafabmiljö.

Det är du som fastighetsägare som ansvarar för att uppfylla de krav som ställts i tillståndet från kommunens miljökontor, det vill säga att byte ska ske när filtret blir mättat. Vafabmiljö ansvarar för transport samt omhändertagande av materialet och filtret hämtas med en kran- eller slambil.

Funderar du över något, vill göra ändringar i ditt abonnemang eller beställa hämtning, kontakta vårt kundcenter så hjälper vi dig.

Anmäl anläggning för fosforhämtning

Vanliga frågor

Ett fosforfilter installeras efter en sluten markbädd och bygger på att avloppsvattnet passerar genom ett särskilt filter som absorberar fosforn i avloppsvattnet. Läs mer om fosforfilter här.

Som fastighetsägare måste du se till att fosforfiltret blir bytt när det är mättat och köpa nytt filtermaterial. Det är endast borttransporten och omhändertagandet av filtermaterialet som är Vafabmiljös ansvar. Läs mer och beställ hämtning här.

Ja, men du behöver ha ett godkännande från Miljö och hälsa i din kommun. Om du har fått ett godkännande från din kommun behöver du skicka in en kopia på beslutet till oss, mejla gärna på kundservice@vafabmiljo.se.

Ditt fosforfilter ska tömmas enligt leverantörens anvisningar, dock inom fem år såvida du inte har fått ett förlängt hämtningsintervall från Miljö och hälsa i din kommun. Om du har fått ett godkännande från din kommun behöver du skicka in en kopia på beslutet till oss, mejla gärna på kundservice@vafabmiljo.se.

Fosforfilter är ett kommunalt avfall och därmed ett kommunalt ansvar, det är alltså vi som både hämtar och omhändertar ditt fosforfilter. När det är dags för byte kontaktar du vår kundservice så kommer vi och hämtar filtret mot en avgift. Kontakta tillverkaren eller annan leverantör för själva bytet (lyfta upp det gamla och lyfta i det nya). Läs mer om fosforsfilter här.