Tvåfackskärl – leverans och tömning i Västerås
Tvåfackskärl – leverans och tömning i Västerås
Läs mer

Ny återvinningsstation öppnad i Fagersta

Publicerad 23 september 2025
Från och med måndagen den 22 september finns en ny återvinningsstation på plats på Sjövägen i Fagersta. Här kan du som vanligt lämna dina förpackningar till återvinning – stationen städas och töms enligt samma rutiner som tidigare.

Bakgrunden är att den tidigare stationen i Västanfors avvecklades i april eftersom Norra Västmanlands Kommunalteknikförbund (NVK) behövde ytan för långtidsparkering. Sedan dess har vi tillsammans med kommunen arbetat för att hitta en ersättningsyta – och nu är stationen på plats.

Närsorterat – alla hushåll ska kunna sortera ut sina förpackningar på hemmaplan 2027

Sedan den 1 januari 2024 har Vafabmiljö ansvaret för att samla in hushållens förpackningar. Detta görs till stor del via de återvinningsstationer som finns utplacerade i regionen. I takt med att vi nu implementerar Närsorterat, kommer vi successivt att övergå till att samla in förpackningarna direkt vid hemmet – på samma plats där vi idag hämtar mat- och restavfall. För villahushåll innebär det att nya kärl ställs ut, där invånarna lämnar sina förpackningar. För de som bor i flerbostadshus kommer soprum, miljöbodar och liknande att utrustas med kärl för förpackningar.

Målet är att alla ska kunna lämna sina förpackningar fastighetsnära senast den 1 januari 2027.

När allt fler får möjlighet att lämna förpackningar vid hemmet minskar behovet av återvinningsstationer. Därför utreder vi just nu hur de ska se ut i framtiden. Enligt de nya lagarna ska stationerna omvandlas till så kallade lättillgängliga insamlingsplatser, där invånare kan lämna skrymmande förpackningar av papper och plast som inte får plats i de vanliga kärlen.

Hur många sådana platser som kommer att finnas kvar och var de ska placeras är ännu inte klart – det arbetar vi med för fullt för att vara redo när förändringen träder i kraft.

Favorit ikon VafabMiljö
Vafabmiljö
Kommunalförbund