Väg och mark
Kontaktperson
Relaterade tjänster
Vanliga frågor
Hur beställer jag en container?
Kontakta oss på marknad@vafabmiljo.se
Du kan läsa mer om olika typer av containrar här
Vad har ni för olika typer av containrar vi kan hyra?
Vi har en mängd olika containrar för uthyrning, både för privatpersoner och företag. Kontakta oss för mer information och priser, eller läs mer här.
Tar ni emot massor?
Ja, det gör vi . Läs mer om hur det går till här.
Hur lång leveranstid är det på en container för verksamhetskunder?
Leveranstiden måste stämmas av med vår avdelning Transport, och vi försöker alltid tillmötesgå beställarens önskemål. Vi kan oftast erbjuda utkörning inom två dagar efter att vi tagit emot din beställning. Kontakta vår säljavdelning för ett specifikt erbjudande för just dina behov.
Hur ska jag samla in spilloljan som jag vill lämna in på Återbruket?
Som privatperson kan du lämna upp till 5 liter spillolja på återbruket, lämpligtvis i en mindre plastdunk. Större mängder ska transporteras i godkänt emballage och kräver transportdokument och avfallsdeklaration. Detta ska lämnas på Gryta avfallsstation i Västerås. Kontakta oss för att beställa deklarationsblankett.